SPIE Русский Українська English            VK

3D друковані нанолінзи

Вчені з дослідницького інституту AMOLF (Амстердам, Нідерланди) у співпраці з Західним університетом (Лондон, Канада) та Університет Нью-Йорка розробили і виготовили 3D нано об'єктив.

Використовуючи систему мікрофотографії Photonic Professional від компанії Nanoscribe (Eggenstein, Німеччина), дослідники надрукували надзвичайно невелику лінзу поверх нанопроводу з арсеніду галію, який має товщину всього 80 нм і діє як випромінювач світла. Таким чином, комбінація нанолінз і нанопроводів дає змогу фокусуватися випромінювання світла, порівняно з майже рівномірним випромінюванням самого нанодрота.

Високочутливі нанорозмірні випромінювачі та датчики пропонуються для застосування у оптичних квантових комп'ютерів, сонячних елементів з нанорозмірними структурованими ділянками або поверхнями. Проте керування індикатрисою на нанорозмірних пристроях є основною технічною проблемою. У цій роботі дослідники розробили складну тривимірну геометрію майже 200 нм.

Об'єктив має розрахункову спрямованість 101 для точкового джерела і 67 для випромінювача з нанопроводом з кінцевим джерелом. Розташована на випромінювальному наконечнику нанопроволоки, лінза використовує інтерференційнф ефекти для досягнення високої спрямованості. Спрямованість визначається як випромінювання світла під визначеним кутом відносно середнього випромінювання світла по всіх кутах. Виміряна спрямованість становила 22, з кутом нахилу 3,5 °.

Джерело