SPIE Русский Українська English            VK
   

Оптичні гіганти та сила індійських богів.

На сьогоднішній день найбільшими оптичними приладами є:

Телескоп Хала
Побудований в 1948р. в обсерваторії Паломар, США (Hale Telescope at Palomar Observatory, Palomar Mountain, CA) з діаметром головного монолітного дзеркала 5.1м.
БТА
Найбільший в Євразії оптичний телескоп з діаметром головного монолітного дзеркала 6 м. Встановлено в Спеціальної астрофізичної обсерваторії біля підніжжя гори Пастухова в Карачаєво-Черкеської Республіки Росії. Уведений в експлуатацію в 1975р, був найбільшим телескопом в світі до 1993, і телескопом з найбільшим в світі монолітним дзеркалом аж до введення в дію телескопа VLT.

Very Large Telescope
Дуже великий телескоп - комплекс з чотирьох окремих 8,2-метрових телескопів UT1-UT4, об'єднаних в одну систему, побудовану і керовану Європейською Південною Обсерваторією. Є частиною Паранальской обсерваторії на Серро Паранал, на висоті 2635 м в Чилі. Системи адаптивної оптики (управління сегментами) дозволяють майже повністю виключити вплив турбулентності атмосфери в інфрачервоному діапазоні, завдяки чому VLT отримує в цьому діапазоні зображення в 4 рази більше чіткі, ніж телескоп Хаббла.
Будівництво першого телескопа було завершено в 1998. Решта телескопів були побудовані в 1999 і 2000 роках. Також були побудовані чотири 1,8-метрових допоміжних телескопа (Auxiliary Telescopes, AT). Ці AT були побудовані з 2004 по 2007 роки. У 2012 вдалося з'єднати всі чотири основних телескопа в режим інтерферометра. В результаті VLT став еквівалентний по кутовому дозволу телескопу із суцільним дзеркалом в 130 метрів, що зробило його найбільшим наземним оптичним телескопом Землі.
VLT може працювати в трьох режимах:
 • Як чотири самостійних телескопа. Кожен телескоп може вести зйомку з годинною витримкою, завдяки чому він в 4 мільярди разів чутливіший, ніж неозброєні очи. Основний режим.
 • Як єдиний когерентний интерферометр (VLT Interferometer або VLTI), для збільшення кутового дозволу до декількох мілісекунд дуги (для ~ 1 мкм).
 • Як єдиний некогерентний телескоп, для збільшення светісіли (еквівалент телескопа з 16 метровим дзеркалом).

 • South African Large Telescope
  Найбільший оптичний телескоп південної півкулі розташовується в ПАР, в напівпустельною місцевості недалеко від міста Сутерланд. Третину з 36 мільйонів доларів, необхідних для конструювання телескопа, вклав уряд ПАР; інша частина поділена між Польщею, Німеччиною, Великобританією, США та Новою Зеландією.
  Свій перший знімок SALT зробив в 2005 році. Його конструкція досить нестандартна для оптичних телескопів, однак широко поширена серед покоління новітніх «дуже великих телескопів»: головне дзеркало 11 x 9,8 м складається з 91 сегмента діаметром в 1 метр, кут нахилу кожного з яких може регулюватися.
  Призначений для проведення візуального та спектрометричного аналізу випромінювання астрономічних об'єктів, недоступних для телескопів північної півкулі.
  Аналогічний телескоп Hobby-Eberly Telescope розташований в Техасі, в містечку Форт Девіс. І діаметр дзеркала, і його технологія майже повністю збігаються з SALT.

  Keck I і Keck II
  Телескоп Кек-1 (Keck-1) з сегментованим 10м дзеркалом обсерваторії Мауна Кеа, Гаваї (Mauna Kea Observatory, Hawaii). Побудований в 1993, в 1996 побудований другий ідентичний телескоп Keck-2 на відстані 85м. Унікальне розташування телескопів в одному з кращих місць на Землі з точки зору астроклімату (ступінь втручання атмосфери в якість астрономічних спостережень) перетворило Keck в одну з найефективніших обсерваторій в історії. Устаткування обсерваторії дозволяє спостерігати небо не тільки в видимому, а й в ближньому інфрачервоному діапазоні. Крім основної частини найширшого спектра досліджень, Keck є на даний момент одним з найбільш ефективних наземних інструментів в пошуку екзопланет.
  Телескопи побудовані за системою Річі - Кретьєна. Кожне з первинних дзеркал складено з 36 шестикутних сегментів. Кожен сегмент важить 500кг і є близько 8 см завтовшки. Сегменти зроблені німецькою компанією Schott зі склокераміки Zerodur, покриті шаром алюмінію. Три приводи позиціонують кожен з сегментів з точністю до чотирьох нанометрів, утворюючи гіперболічну поверхню з фокусною відстанню в 17,5 метрів. У 1999 році встановлена ??система адаптивної оптики, що дозволяє усувати атмосферні спотворення, що робить можливим отримання зображень з роздільною здатністю 0,04 ".
  Фінансування 70 мільйонів доларів виділив благодійний фонд Вільяма Майрона Кека. Астрономи мають тільки дві ночі для спостереження, причому чергу для спостережень може досягати 1,5 року з моменту заявки. Річний бюджет - 11 млн дол. США.

  Gran Telescopio Canarias
  Будівництво GTC закінчилося в 2009 році. Всього на проект було витрачено 130 мільйонів євро: 90% профінансувала Іспанія, а решта 10% порівну поділили Мексика і Університет Флориди. Діаметр головного дзеркала 10,4м. Місцезнаходження: Іспанія, Канарські острови, острів Ла Пальма, 2267 метрів над рівнем моря. Телескоп здатний спостерігати за зірками в оптичному і середньому інфрачервоному діапазоні, має інструментами CanariCam і Osiris, які дозволяють GTC проводити спектрометрические, поляриметричні і коронографіческіе дослідження астрономічних об'єктів.