SPIE Русский Українська English            VK
   

The Thirty-Meter Telescope

Спільний проект Канадського університету астрономії (Canadian Universities for Research in Astronomy), Каліфорнійського технологічного інституту (California Institute of Technology, Pasadena), Університету Каліфорнії (University of California) за участю Японської національної обсерваторії (National Astronomical Observatory of Japan), Китайською національною обсерваторії ( Chinese National Astronomical Observatories), Міністерства науки Індії (Department of Science and Technology of India) розпочато в 2003 з планованим бюджетом $ 1млрд.
Детальніше...

В даний момент вибрано місце для будівництва США, Гаваї, гора Мауна Кеа, обсерваторія Керк. Однак до сих пір ведеться протидія в адміністрації Гаваїв.

LSST буде розташовуватися в Чилі на піку гори Сіро-Пачон. Проект США, будівництво цілком фінансують американці, в тому числі Білл Гейтс (особисто вклав 10 мільйонів доларів з необхідних 400). Місцезнаходження: Чилі, вершина гори Серро Армазонес. Проект знаходиться на стадії будівництва.

За своїми цілями і характеристиками TMT схожий на GMT і гавайські телескопи Keck . Саме після успіху Keck і заснований більший TMT. Дослідницькі цілі проекту майже повністю збігаються із завданнями GMT, аж до фотографування найраніших галактик мало не на краю Всесвіту.

Конструкція з 30м основним дзеркалом з 492сегментів по 11.44м кожен розвиває концепцію Keck. Кожен сегмент має 3 адаптивні приводи для компенсації з частотою 20Гц термічних, вітрових та інших впливів. Точність позиціонування до 5нм, зазори 2.5мм.
Дзеркала 1.5х0.05м виготовляються з оптичною кераміки CLEARCERAM-Z HS Ohara Inc. (Tokyo, Japan). Виготовлення проводиться в США (Університет Арізони), Японії, Китаї, Індії.
CLEARCERAM-Z - матеріал на основі SiO2-Al2O3-Li2O з додатками MgO, ZnO, CaO, BaO, TiO2, ZrO2. CLEARCERAM-Z має теплове розширення 1.0х 10-7 / ° C, CLEARCERAM-Z HS - 0.2х 10-7 / ° C, відхилення однорідності по сегменту не перевищують 15х 10-9 / ° C.
Оптика складається з головного гіперболічного дзеркала з світлосилою f / 1, масою 75 тонн сегментів 82 різних профілів, вторинного 3.1м монолітного дзеркала, третинного 2.5 x 3.5 м плоского дзеркала із загальним фокусом 20м і світлосилою f / 15. Система забезпечує квазіфракціоний дозвіл.
Передбачається використання системи стеження за зірками на основі шести 25Вт лазерів на довжині хвилі 589нм D2, неодімових -1064нм, 1339нм, волоконних рамановских - 1178нм.

У грудні 2015 Верховний Суд штату Гаваї заборонив будівництво ТМТ через протести захисників культури корінних індіанців.